Безпристрастен поглед върху лозаризма

Безпристрастен поглед върху лозаризма

Безпристрастен поглед върху лозаризма

Blog Article



Автор: проф. д-р Златко Прцуловски, доцент на Факултетот за земјоделски науки и храна

Онлайн медийна платформа, посветена на селското стопанство и хранителната индустрия в България

Капковото напояване дава възможност за контролирано водоподаване, благодарение на което лозето получава оптималното количество вода, от което се нуждае. Към нея може да се добави също торов инжектор, чрез който да се торовнасят полезни вещества.

Лозарството, независимо от превратностите в развитието на земеделието в България,  винаги е бил един рентабилен подотрасъл на селското стопанство. Тази значимост във времето се дължи предимно на спецификата и особеностите в производството и преработката на грозде, свързани с историята, религията, традициите, законодателството, географското местоположение и почвено-климатичните условия на страната и региона, както и на диетичните и лечебни качества на гроздето и виното.

Те получават познания за биологичните изисквания на лозата при производството на лозов посадъчен материал, създаването и отглежд ... Лозарство и биотехнологични методи

Гроздето се отглежда пряка консумация, за производството на вино, както и за стафиди и безалкохолен гроздов сок.

Когато лозите не се режат, те растат като многогодишна дървесна лиана и тогава всичко е подчинено на това да се режат във вид на храст.

Така ще подготвите добре вашата домашна лозница за зимуване.

Голем придонес во развојот на лозарството во нашата земја даваат и формираните научни установи, меѓу кои значајна улога и долга традиција има Факултетот за земјоделски науки и храна-Скопје, во состав на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, кој формира стручни кадри од областа на лозарството и винарството.

Текстот е достапен под условите на лиценцата Криејтив комонс Наведи извор-Сподели под исти услови.

Лозата вирее успешно както на равнинен терен, така и по склонове и хълмове с различен наклон. При равнинен обаче се развива по-буйно и дава повече грозде, но с по-ниско качество. От друга страна, засаждането по хълмове е практика още от дълбока древност и се препоръчва, защото гроздето на такъв терен е по-висококачествено, а плододаването е по-равномерно. По хълмовете лозята се огрява по-продължително, температурите са по-подходящи, а слънчевите лъчи достигат повърхността на почвата под ъгъл, близък до правия.

В процеса на обучение те усвояват практически умения за размножаване лозарство на лозата, производството на присадени вкоренени лози ... Технологии в лозарството на тропика и субтропика

Повече магазини за сирене и пекарни в Нидерландия, по-малко са зеленчуковите

На много младите лозови растения им е необходима много рохкава почва, за да развият мощна коренова система.

Report this page